İçerik Görsel Açıklaması

Türkiye genelinde 90 kültür profesyoneli "Kültür Hattı"nda buluştu

İKSV Kültür Politikaları Çalışmaları departmanı tarafından yürütülen, UNESCO destekli “Kültür Hattı” projesi, Türkiye’nin farklı bölgelerinden 90 kültür profesyonelini kültür politikaları ve yönetimi alanına odaklanan çevrimiçi eğitim programında, alanın uzmanları ile bir araya getirdi. İKSV’nin UNESCO 2005 Kültürel İfadelerin Çeşitliliği Sözleşmesi bağlamında Türkiye Avrupa Vakfı (TAV) ortaklığında hayata geçirdiği proje kapsamında, toplam 37 saat süren 5 günlük eğitimler 1-5 Kasım; 22-26 Kasım ve 20-24 Aralık 2021 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Kaynak geliştirme, iletişim, dijitalleşme ve proje yönetimi konularını da elen alan kapsamlı programda Ocak 2021’de tamamlanan ihtiyaç analizinin sonuçları doğrultusunda tasarlanan ders ve atölyelerden oluşan 12 farklı oturum yer aldı. Pandemi koşullarında fiziken bir araya gelemeyen katılımcılar arasındaki etkileşim, program süresince kullanılan çeşitli dijital uygulamalarla desteklendi.

Katılımcılarının açık çağrıya gelen başvurular arasından proje ekibi ve Danışma Kurulu tarafından seçildiği gruplarda kamu kurumları, STK’lar, özel kuruluşlar ya da akademide kültür-sanat alanında çalışan kişiler ile bağımsız kültür profesyonelleri arasında dengeli bir dağılım gözetildi.

Türkiye'nin 36 farklı şehrinden 90 katılımcı

Eğitimlere başvuran 449 kişi içinden belirlenen 90 katılımcı Türkiye’nin 36 farklı şehrinde ikamet ediyor. Katılımcıların %69’u 18-35 yaş aralığındayken, %62’si kadınlardan oluşuyor. Katılımcıların sektörlere göre dağılımında kamu kurumları (%31), özel kurumlar (%27) ve sivil toplum kuruluşlarını (%23), akademi (%13) ve bağımsız katılımcılar (%6) izliyor.

Programa katılan eğitmenler:

Aydan Yılmaz (AB İşleri Uzmanı – TC Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı)
Belgin Aslan (Uluslararası İlişkiler Koordinatörü – TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, Telif Hakları Genel Müdürlüğü)
Dorukhan Demirbilek (Direktör, InogarArt)
Emre Erbirer (Kurucu – kültür.limited / Yaratıcı Platform Yöneticisi – ATÖLYE)
Esra A. Aysun (Türkiye Sanat Direktörü – British Council)
Prof. Dr. Füsun Üstel (Akademisyen ve Yazar)
Doç. Dr. Gökçe Dervişoğlu Okandan (Akademisyen – İstanbul Bilgi Üniversitesi)
Halit Soysal
 (Kurucu – Perception Benders ve paó)
İlkay Baliç (Kurucu Ortak – Mümkün)
Doç. Dr. Itır Erhart (Akademisyen – İstanbul Bilgi Üniversitesi / Sosyal Girişimci – Adım Adım)
Mahir Namur
Prof. Dr. Nilüfer Timisi Nalçaoğlu (Akademisyen – İstanbul Üniversitesi / Kültürel İfadelerin Çeşitliliği Komitesi Başkan Vekili – UNESCO Türkiye Milli Komisyonu)
Prof. Dr. Öcal Oğuz (Başkan – UNESCO Türkiye Milli Komisyonu)
Pınar İlkiz (Kurucu Ortak ve İletişim Geliştirme Direktörü – Pikan Ajans)
Doç. Dr. Serhan Ada (Kültür Politikası ve Kültürel Diplomasi UNESCO Kürsüsü Başkanı – İstanbul Bilgi Üniversitesi)
Prof. Dr. Tuba Işınsu Durmuş (Akademisyen – TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi / Kültürel İfadelerin Çeşitliliği Komitesi Başkan Vekili – UNESCO Türkiye Milli Komisyonu)

Kapsayıcı konuşmalar serisi

Eğitim programında Türkiye’de kültürel ifadelerin çeşitliliğine farklı sanatsal perspektiflerden bakmayı hedefleyen Kapsayıcı Konuşmalar isimli bir konuşma serisi de yer aldı. Katılımcılarla birlikte, mimari, edebiyat, müzik ve sahne sanatları alanlarının Türkiye’deki serüvenine ve bu disiplinler perspektifinden Türkiye’nin düşünce ve değer dünyasının nasıl bir gelişim ve değişim gösterdiğine bakıldı.

Bu konuşma serisinde yer alan isimler:
Dr. Öğr. Gör. Esra Dicle Başbuğ (Akademisyen – Boğaziçi Üniversitesi)
Gökhan Akçura (Yazar ve Araştırmacı)
Mario Levi (Yazar ve Akademisyen)
Prof. Dr. Uğur Tanyeli (Akademisyen – İstinye Üniversitesi)